News Ticker

2015 Marbella International Film Festival Events

[media-credit name=”MIFV” align=”alignnone” width=”620″]logo-MFF-es[/media-credit]

Below you’ll find the screening program for the 10th Marbella International Film Festival and the important dates that you just won’t want to miss.  Screenings will take place between 7th and 11th October 2015 at Teatro Goya Puerto Banus, Marbella.

You can download a web friendly low-res version of the 2015 screening brochure by clicking here.

Registration, Events, Workshops & Parties

  • Registration: Every day at H10 from 11.00 to 12.00 midday starting Wednesday 7th October
  • Networking event: coffee moorings every day at H10 from 11.00 to 12.00 midday.
  • Workshops: Every day at H10 from 12.00 to 13.00, please refer to workshops program
  • After Parties: 10pm Till Late
    • Thursday 8th October 2015. H10 Party. at Andalucía Hotel
    • Friday 9th October 2015. The glamour red carpet Party. Old Joys, front line Puerto Banus
    • Saturday 10th October. Festival Party, Lasala. Puerto Banus
  • Opening ceremony: Teatro Goya, Puerto Banus,6.00pm Wednesday 7th October (subject to change)
  • Awards ceremony cocktail reception: Sunday 11th October 7.30pm. H10 Andalucía plaza
  • Gala dinner awards ceremony: Sunday 11th October 8.30pm. H10 Andalucía plaza

Wednesday 7th October

6.00pm Opening Ceremony

Screen One

4.30pm – The Cart 76 min India
8.00pm – Far Too Far 120 min USA

Screen Two

4.00pm – True Smile (D) 82min Spain
5.00pm – Eternal (D) 25min Spain
8.00pm – Shorts Group B (8 films) 85 min

Thursday 8th October

Screen One

4.00pm – 30 – Love 100 min USA
6.00pm – Single in South Beach 90 min USA
8.00pm – Casual Encounter 100 min USA

Screen Two

4.00pm – CE Mark For Sale (D) 60min Nt
5.00pm – Street Kids (D) 97 min Brazil
7.00pm – Shorts Group C (6 films ) 100 min

Friday 9th October

Screen One

4.30pm – Soldiers of Damned 100min UK
6.30pm – Blood Orange 90 min UK
8.00pm – Rise of Krays 110 min UK

Screen Two

4.00pm – Shorts Group A (6 films) 101 min
6.00pm – The Dead Still Have Names (D) 80 min
7.30pm – The Judgment 110 min Germany/Bulgaria/Croatia/Macedonia

Saturday 10th October

Screen One

2.00pm – Justice & Co 86 min Spain
4.00pm – Rumbling 91min Czech
6.00pm – Arthur & Merlin 100 min UK
8.00pm – North vs South 100 min UK

Screen Two

2.00pm – Almost Friends 60 min Israel
3.00pm – Shorts Group B (8 film) 85 min
5.00pm – Box25 (D) 75 min Panama
6.00pm – In Another Life (S) 30min Japan
7.00pm – A Dark Rome 100 min Italy

Sunday 11th October

Screen One

2.00pm – Silhouette Secrets (D) 60 min UK
3.00pm – To Life (D) 95 min Germany
5.00pm – Shorts Group C (6 films) 100 min

Screen Two

2.00pm – Christmas Star 80 min UK
4.00pm – Shorts Group A (6 films) 101 min

Shorts Groups

Group A ( 6 films 94 min)

1. Stela 20 min Spain,
2. Ghost 25 min Spain
3. Entrepreneurs 26 min Spain
4. Any day now 20 min Spain
5. Bye bye dandelion (Anim) 3min UK

Group B ( 8 films 85 min)

1. Antivirus 23min Russia
2. Party of Two 15min Spain
3. Another love 20min UK
4. The Parting shot 6 min USA
5. Lost in escapade 15min Georgia/UEA
6. Peima belev (Anim) 6 min Israel

Group C ( 6 films 100 min)

1. Territorie 25 min France
2. Soldad 14 min Spain
3. Cinnamon 11 min UK
4. A changed man 10min UK
5. Centurion 7 min UK
6. Artificio Conceal 18 min USA
7. Daewit (Anim) 15 min Germany

MediaPartnerMFV